Mintegy 3500 évvel ezelőtt egy a hegyvidéki élethez szokott nép telepedett le a Bakony észak-nyugati vidékére, amelyet temetkezési szokásai alapján csak "halomsíros" kultúrának hívnak.
A i.e. 15. században nagy népvándorlás kezdődött a Földközi-tenger keleti medencéjében. Ekkor érkeztek a Bakonyba nyugati irányból az ismeretlen népcsoporthoz tartozó kultúra tagjai. Halottaikat máglyán égették el, hamvaikat pedig urnába helyezték, amit kövekkel és földdel fedtek be. Így készültek a különböző átmérőjű (5-30 m), 1-3 m magasságú halomsírok. A Bakonyban többfelé találhatunk ilyen sírokat, elsősorban Ugod és Bakonybél környékén, de a legnagyobb halomsírmező - a maga 226 halmával - Bakonybél és Porva között, a Kőris-hegy lábánál fekvő Százhalom halomsírmező. Ugyanennek a későbronzkori kultúrának a tagjai építették feltételezhetően a több környékbeli hegytetőn fellelhető földsáncokat is.
Galéria
Megközelítés
Koordináták: 47.279999,17.761389
Gyalog:
- Bakonybél felől a Zöld Sáv jelzésen északi irányban elindulva, a Sárga Kör jelzéssel törénő kereszteződés előtt a jobb oldalon található a halomsírmező,
vagy Bakonybél felől a Sárga Sáv jelzésen északkeleti irányban elindulva, majd a Sárga Kör jelzésen tovább haladva a Kőris-hegy irányába a halomsírmező a bal oldalon, a Zöld Sáv jelzéssel történő kereszteződés előtt található. - Szépalmapuszta felől a Sárga Sáv jelzésen délnyugati irányban elindulva, majd a Sárga Kör jelzésen tovább haladva a Kőris-hegy irányába a halomsírmező a bal oldalon, a Zöld Sáv jelzéssel történő kereszteződés előtt található.
Kerékpárral:
- Bakonybél felől a Sárga Sáv jelzésen északkeleti irányban elindulva, majd a Sárga Kör jelzésen tovább haladva a Kőris-hegy irányába a halomsírmező a bal oldalon, a Zöld Sáv jelzéssel történő kereszteződés előtt található.
- Szépalmapuszta felől a Sárga Sáv jelzésen délnyugati irányban elindulva, majd a Sárga Kör jelzésen tovább haladva a Kőris-hegy irányába a halomsírmező a bal oldalon, a Zöld Sáv jelzéssel történő kereszteződés előtt található.